I samarbejde med Danske Skolelever tilbyder vi jer nu at få direkte adgang til undervisningsmaterialerne til “DM i fagene” her i MinUddannelse. ‘
Der er lavet forløb til fagene Dansk, Matematik, Engelsk, Historie og Biologi og et tværfagligt forløb med holdopgaver på tværs af de 5 fag.
Du finder forløbene ved at gå til forløbsbiblioteket og der sætte flueben ved kilden “Danske Skoleelever”:
Herefter ser du alle 6 forløb, der består af de materialer du – som underviser – skal bruge til at forberede din skoles deltagelse, ligesom der er en række caseopgaver, som også kan bruges i din undervisning uden du behøver at deltage i “DM i fagene”:
Vi er enormt glade for at have kunnet tilføje endnu flere digitale undervisningsmaterialer i forløbsbiblioteket i MinUddannelse, og vi glæder os til at kunne løfte sløret for endnu mere af den slags i løbet af det kommende skoleår.
God vind – og pas på hinanden.
/TEAM MU